به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

ارتباط از طریق واتساپ و دایرکت (0912) 9562639

ساعات کاری همه روزه 10:00 الی 18:00 (تعیین نوبت با هماهنگی قبلی)

گروه پزشکی الماس
مرکز پزشکی الماس » جوانسازی پوست » با انواع روش های جوانسازی پوست و صورت آشنا شوید
مدت زمان مطالعه۱۲ دقیقه

با انواع روش های جوانسازی پوست و صورت آشنا شوید

روش های مختلفی برای جوانسازی پوست و صورت وجود دارد که بسته به شرایط هر فرد، بهترین آن تشخیص داده شده و به کار گرفته می شود. به طور کلی افراد با افزایش سن، احساس نیاز بیشتری برای انجام این اقدامات جوانسازی دارند که موجب بهبود حس اعتماد به نفس در آن ها نیز می شود. در ادامه می خواهیم روش های مختلف جوانسازی پوست و صورت را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

در چه شرایطی نیاز به جوانسازی است؟

انواع مشکلات پوستی

پوست بدن بافتی نرم و دارای خاصیت کشسانی است که خارجی ترین لایه توده بدنی را تشکیل می دهد. کار این عضو بزرگ، محافظت از بدن از عوامل خارجی و همچنین حفظ تعادل دمای بدن است. به همین دلیل دارای گیرنده های عصبی فراوان است. پوست از چندین لایه تشکیل شده است که به ترتیب از عمق به سطح به این ترتیب است:

  • هیپودرم که شامل سلول های چربی است
  • درم که لایه میانی است و مهم ترین بخش پوست است که شامل اعصاب و رگ های خونی می شود.
  • اپیدرم که در واقع همان لایه سطحی و شاخی پوست است که بیشتر اوقات از سلول های مرده تشکیل شده است.

لایه درم پوست، حاوی موادی مانند کلاژن و هیالورونیک اسید که موجب استحکام و جوانسازی پوست و صورت می شوند. با افزایش سن، وجود بیماری های مختلف پوستی ، عدم مراقبت صحیح از پوست در برابر نور و عوامل فیزیکی و … این لایه می تواند خاصیت کشسانی خود را از دست داده و ظاهری شل، افتاده و چروک به خود بگیرد. در این زمان می توان با روش های متعددی تا حد زیادی پوست را احیا کرد. در ادامه به انواع روش های جوانسازی پوست و صورت به طور مختصر اشاره شده است.

روش های جوانسازی پوست و صورت

امروزه با پیشرفت علم در حوزه پزشکی و درمان، راه های متنوعی برای جوانسازی پوست ابداع شده است. این روش ها با توجه به شرایط و نیاز افراد قابل اجرا هستند. به طور کلی روش های جوانسازی پوست را به سه دسته کلی تهاجمی، غیرتهاجمی و کم تهاجمی تقسیم بندی می کنند.

روش های تهاجمی

در روش های تهاجمی که شامل جراحی لیفت صورت است، فرد در بیهوشی کامل قرار دارد. سپس جراح با ایجاد برش هایی در اطراف صورت و پیشانی پوست را از لایه زیرین آن جدا کرده و با کشیدگی، چین و چروک ها را از بین می برد. سپس قسمت اضافی پوست را جدا کرده و در محل برش بخیه ایجاد می شود تا پوست دوباره سر جای خود به صورت محکم و سفت قرار گیرد.

روش های کم تهاجمی

در روش های کم تهاجمی میزان آسیبی که به بدن وارد می شود، بسیار کم بوده و در حد ایجاد یه  برش یا سوراخ کوچک است. این روش ها شامل تزریقات بوتاکس و ژل، لیفت با نخ، کربوکسی تراپی، مزوتراپی و … می شود. در این روش ها با استفاده از سرنگ، تزریقات کم حجمی در لایه های زیرین پوست انجام می گیرد که نه پارگی وسیع ایجاد می کند و نه نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

روش های غیرتهاجمی

در روش های غیر تهاجمی بدون ایجاد برش و یا جراحی های وسیع، فرآیند احیا و بازسازی پوست انجام می گیرد. در این روش ها با استفاده از کرم، ژل، دارو و یا دستگاه های مختلف مانند دستگاه های ماساژ و گرما تراپی، می توان تا حدی پوست را بازسازی کرد.

هایفوتراپی

هایفوتراپی که حالت کوتاه شده عبارت انگلیسی High-Intensity Focused Ultrasound است، یکی از روش های جوانسازی پوست با استفاده از امواج اولتراسونیک محسوب می شود. این عبارت که معنای لغوی و دقیق آن “امواج متمرکز شده اولتراسونیک با دوز بالا” است، شامل استفاده از دستگاهی است که امواج سونیک را با تمرکز و شدت زیاد به یک نقطه از پوست ساطع می کند. به دلیل اینکه تمرکز و دوز استفاده شده این امواج هنگام برخورد به سطح بسیار بالا است، می تواند انرژی گرمایی را به ناحیه ای که به آن ساطع می شود، منتقل کند.

پزشکان با استفاده از ایده و پایه علمی و نیز با به کارگیری این تکنیک بر روی پوست، موجب تحریک لایه میانی یا همان درم در پوست می شوند و بدین ترتیب تولید کلاژن را در این ناحیه تحت تاثیر قرار می دهد. با افزایش تحریک و  تولید کلاژن، پوست، تا حد زیادی حالت کشسانی و استحکام خود را به دست می آورد. با افزایش استحکام پوست، چین و چروک های پوستی از بین رفته و حالتی جوان تر و صاف تر پیدا می کند. در واقع مبنای کار هایفوتراپی، آسیب به سلول ها بر اثر گرمای بیش از حد است تا بدن برای ترمیم آن ها، تولید کلاژن را تحریک کند و موجب افزایش این ماده بسیار مهم در لایه میانی پوست گردد.

تزریقات زیبایی

تزریقات زیبایی که از روش های کم تهاجمی جوانسازی پوست و صورت محسوب می شود، انواع متفاوتی دارد. تزریق در نواحی مختلف صورت و به هدف های متفاوتی صورت می گیرد. گاهی تزریقات ژل و بوتاکس برای افزایش حجم گونه و لب ها و همچنین زاویه دهی به فک و چانه صورت می گیرد. در بعضی موارد تزریق ژل برای از بین بردن چین و چروک های موجود در نواحی مختلف صورت مانند پیشانی، خط لبخند و اطراف چشم به کار می رود.

ژل هایی که در تزریقات حجم دهی و زاویه سازی به کار می روند، معمولا هیالورونیک اسید هستند. این ماده که جزو ماتریکس بین سلولی است، موجب استحکام بافت های زیرین پوست می گردد. تزریق این ژل با تورمی که ایجاد می کند، موجب می شود سطح پوست صاف و صیقلی گردد.

تزریق هایی که برای جوانسازی و از بین رفتن چروک ها استفاده می شود، بوتاکس نام دارد. این ژل که از نوعی باکتری تهیه می شود، با تزریق به ناحیه مورد نظر، موجب از بین رفتن ارتباط عصب های موجود در این ناحیه می گردد. در نتیجه سیگنال هایی که از طرف مغز به سمت عضلات ارسال می شوند و موجب انقباض و ایجاد چروک می گردند، بلوکه می شوند. در نتیجه فرد هیچگونه چین و چروکی را در چهره خود مشاهده نمی کند. البته پایداری این روش چندین ماه است و با از بین رفتن بوتاکس، پوست به حالت اولیه خود برمی گردد که در صورت تمایل می توانید مجدد تزریق بوتاکس را انجام دهید. تکرار تزریق بوتاکس می تواند تا حدودی چین و چروک و خطوط پوست را بهبود ببخشد.

جوانسازی 4 بعدی

این روش که جزو روش های غیر تهاجمی جوانسازی پوست و صورت به شمار می رود، با استفاده از نوعی لیزر به نام فوتونا انجام می شود. این روش دارای 4 مرحله است که در آن با توجه به شدت لیزر و ناحیه مورد استفاده، با هم متفاوت است.

  1. در مرحله اول، اشعه لیزر با انرژی از راه دهان به قسمت هایی از پوست تابانده می شود که در لایه سطحی پوست نفوذ کرده و تغییراتی را ایجاد می کند.
  2. در مرحله دوم میزان انرژی لیزر افزایش یافته تا به لایه های میانی پوست نیز نفوذ کند. در این حالت گرمای ناشی از لیزر می تواند تولید کلاژن را تحریک سازد.
  3. در مرحله سوم گرمای ناشی از لیزر به لایه های عمقی پوست نفوذ کرده و و موجب تولید بیشتر سلول های جدید و نیز اثربخی بیشتر می گردد.
  4. در نهایت در محله چهارم پوست تحت تیمار سطحی قرار گرفته تا لایه های اضافی پوست با استفاده از لیزر از بین رود و حالتی یکدست و صاف ایجاد می شود. مرحله آخر ممکن است تا چند روز موجب پوسته پوسته شدن صورت شود تا فرآیند لایه برداری کامل انجام گیرد.

نمونه ای از فیلم جوانسازی 4 بعدی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یکی از روش های جدید در جوانسازی پوست و صورت به شمار می رود. در این روش از گاز بی خطر دی اکسید کربن استفاده می گردد. قبل از توضیحات این روش نیاز است تا مختصری در مورد تاثیر دی اکسید کربن بر بدن بدانید.

دی اکسید کربن و اکسیژن دو گاز مهمی هستند که برای ترکیب شدن در خون با یکدیگر رقابت دارند. از آنجا که بدن برای فعالیت خود نیاز به اکسیژن دارد، طی یک فیدبک کنترلی هرگاه میزان دی اکسید کربن در بدن و خون افزایش پیدا کند، برای جبران کمبود اکسیژن سرعت خونرسانی را به بافت مورد نظر افزایش می دهد تا بالانس بین گاز کربن دی اکسید و اکسیژن برقرار شود.

در کربوکسی تراپی با استفاده از یک دستگاه، گاز دی اکسید کربن به صورت فیلتر شده و بدون هیچگونه آلودگی به ناحیه مشخصی از پوست وارد می شود. تزریق باید در لایه درم صورت گیرد. در این حالت تراکم گاز دی اکسید کربن در زیر پوست و ناحیه مورد نظر افزایش می یابد و بدن برای جبران آن، اکسیژن رسانی و خونرسانی به این ناحیه را افزایش می دهد. با افزایش خونرسانی به ناحیه مورد نظر، تغذیه و اکسیژن مورد نیاز پوست تامین می شود که به رشد سلول های جدید در بافت کمک می کند. همچنین به دنبال اکسیژن، آب نیز در بافت جمع می شود که حالتی متورم و شاداب را به پوست می بخشد.  

لیفت صورت

لیف صورت شاید آشناترین ترین و پر کاربردترین روش جوانسازی پوست و صورت باشد. لیفت صورت با روش های مختلفی انجام می شود.

یک روش کمتر تهاجمی آن استفاده از نخ لیفت است. در این روش نخ لیف با سوزن بسیار نازکی وارد لایه زیرین پوست می گردد. سپس پزشک با کشیدن و تنظیم نخ، پوست را کشیده و در جای مناسب ثابت می کند.

روش دیگری که برای لیفت صورت مورد استفاده قرار می گیرد، عمل جراحی است. در این حالت برش هایی در اطراف صورت، گوش و پیشانی ایجاد می گردد. سپس پزشک پوست را بلند کرده و از لایه زیرین جدا می سازد. با کشیدن پوست به سمت برش ها، یک حالت کشیدگی در پوست ایجاد می شود که تمام چین و چروک ها را از بین می برد. سپس قسمت اضافی پوست، بریده شده و در محل مناسب بخیه زده می شود. در این روش به دلیل اینکه فرد بیهوش می شود، ممکن است عوارضی ناشی از بیهوشی مشاهده گردد. همچنین به دلیل ایجاد بخیه ممکن است جای زخم و اسکار ناشی از آن باقی بماند.

مزوتراپی

همانطور که اشاره شد، افتادگی و شل شدن پوست ممکن است در اثر عوامل مختلف مانند پیری یا  بیماری های دیگر ایجاد شود که در آن ها مواد مهم موجود در پوست مانند کلاژن، الاستین، هیالورونیک اسید و … رو به کاهش می روند. در واقع روش های جوانسازی پوست و صورت همگی با هدف افزایش این مواد مهم در لایه های زیرین پوست انجام می گیرند.

مزوتراپی یکی از روش های بسیار مستقیمی است که می تواند میزان این مواد را در پوست افزایش دهد. در این روش تزریقاتی در نواحی مختلف صورت انجام می گیرد که طی آن مواد مهم برای تغذیه پوست شامل آنزیم ها، کوفاکتورها، ویتامین ها و مواد معدنی به بافت های مدنظر می رسد. در این حالت پوست با داشتن مواد لازم جهت تولید کلاژن و الاستین، شروع به تولید این مواد کرده و موجب استحکام و کشسانی پوست و بافت زیرین آن می گردد.

مزوتراپی یکی از کارامدترین روش های جوانسازی پوست و صورت به شمار می رود. زیرا میزان مواد تزریق آن قابل تنظیم و کنترل بوده و برای هر شخص متناسب با شرایط و نیاز او تهیه می گردد.

میکرونیدلینگ

در این روش جالب جوانسازی پوست و صورت از دستگاهی استفاده می شود که دارای تعدادی سوزن بسیار ریز است. این دستگاه دارای غلتکی است که روی پوست قرار می گیرد و به آرامی روی آن حرکت داده می شود تا زخم های بسیار ریزی را در لایه های پوستی ایجاد کند.

در واقع اساس کار این روش، ایجاد زخم هایی ریز در سطح پوست است تا مکانیسم بازسازی را در پوست فعال کند. البته در این روش قبل از ایجاد زخم، سرمی حاوی مواد مورد نیاز پوست برای بازسازی شامل کلاژن، ویتامین سی و … روی پوست قرار می گیرد. سپس با استفاده از سوزن ها، زخم هایی ایجاد می شود که این مواد معدنی و مهم به راحتی می تواند وارد لایه های زیرین پوست شده و کار بازسازی و ترمیم پوست را به راحتی و با سرعت بیشتری انجام دهند. معمولا بعد از دو الی سه جلسه میکرونیدلینگ می توان اثرات آن را مشاهده کرد.

میکرودرم

میکرودرم یک روش لایه برداری فیزیکی است که تقریبا روش چندان جدیدی هم در جوانسازی پوست و صورت به شمار نمی رود. طی آن لایه مرده و اضافی پوست برداشته می شود.

در این روش با استفاده از دستگاهی که بسیار ظریف است، لایه های شاخی و مرده پوست تراش داده می شود. در واقع یک نوع ساییدگی بسیار ظریف است که با استفاده از آن لایه ای از سلول های مرده که روی پوست قرار دارند تراشیده شده و از بین می روند. این دستگاه علاوه بر تراشیدن دارای یک مکش است که سلول های مرده را از روی پوست جمع آوری کرده و حالتی درخشان و نرم به پوست می بخشد.

گاهی افراد این روش را با میکرونیدلینگ اشتباه می گیرند اما میکرونیدلینگ روشی متفاوت و جدیدتر از میکرودرم به شمار می رود.

کلام پایانی

متوجه شدیم که روش های متعددی برای جوانسازی پوست و صورت وجود دارد. بنابراین باید بتوانید قبل از هرگونه اقدام جوانسازی ابتدا هدف خود را به طور دقیق، مشخص کنید. برای تصمیم گیری در این باره نیز می توانید از یک پزشک متخصص پوست و زیبایی کمک بگیرید. به عنوان مثال شاید شما بخواهید لیفت صورت با نخ انجام دهید اما شرایط لازم برای آن را نداشته باشید. به این منظور لازم است حتما با پزشکی متخصص در زمینه های زیبایی، در ارتباط باشید.

دکتر حسام الدین هاشمی

گروه پزشکی الماس

مرکز لاغری، پوست و مو
با مدیریت جناب آقای دکتر حسام الدین هاشمی در تهران اداره می شود و در امور زیبایی و جوانسازی سابقه بسیار درخشان و قابل توجهی دارد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *