به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

ارتباط از طریق واتساپ و دایرکت (0912) 9562639

ساعات کاری همه روزه 10:00 الی 18:00 (تعیین نوبت با هماهنگی قبلی)

گروه پزشکی الماس
مرکز پزشکی الماس » جوانسازی پوست » میکرونیدلینگ، معجزه جوانسازی پوست
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

میکرونیدلینگ، معجزه جوانسازی پوست

زیبایی پوست یکی از دغدغه های اصلی خانم ها به ویژه خانم های جوان است. با اینکه امروزه روش های زیبایی متعددی در مراکز زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. اما همچنان روش های زیبایی که سبب رفع نواقص پوستی می شوند، بسیار مورد توجه هستند. رفع نواقص پوستی تا حد بسیار زیادی در جوانسازی و زیبایی پوست موثر است. یکی از روش های موثر در جوانسازی پوست که امروزه بسیار مورد توجه قرار گفته است، میکرونیدلینگ است.

در این روش زیبایی با استفاده از تکنیک ایجاد منفذ در سلول های بافت درم، سلول های پوستی تحریک می شوند تا کلاژن و الاستین تولید کنند. تولید کلاژن و الاستین توسط سلول ها، سبب نواقصی چون چین و چروک های پوستی می شود.

اثر میکرونیدلینگ بر پوست

آیا بدن انسان خود قادر به رفع نواقص پوست است؟

بدن انسان یک سیستم کامل و بدون نقص است. این سیستم، توانایی این را دارد که بتواند نواقص موجود در خود را درمان کند. اما گاهی اوقات به دلایل مختلف، ترمیم نواقص موجود در بدن با مشکل مواجه می شود. یکی از راهکارهایی که در گذشته برای رفع نواقص پوستی مورد استفاده قرار می گرفت، استفاده از تکنیک های تحریک پوست بود. یعنی با استفاده از ابزاری مخصوص در نقاطی از پوست، اسکار و یا زخم ایجاد می کردند. همین موضوع سبب تحریک سیستم های ترمیمی و رفع نواقص در پوست می شد.

جالب است بدانید که این روش، امروزه با عنوان میکرونیدلینگ در مراکز زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد این روش زیبایی با جزئیات بیشتری صحبت کنیم. به همین جهت موارد زیر را بررسی خواهیم کرد.

میکرونیدلینگ چیست؟

همان طور که گفتیم یکی از موثرترین روش های درمانی در جهت رفع نواقص پوستی به شمار می رود. میکرونیدلینگ یک روش غیر تهاجمی است که به کمک سوزن هایی در پوست، منافذی ایجاد می کند. وجود این منافذ، سبب تحریک سلول ها در جهت ترمیم پوست می شود. ترمیم پوست همراه است با تولید کلاژن و الاستین در پوست و همانطور که می دانید، وجود این دو فاکتور برای حفظ شادابی و جوانی پوست بسیار اهمیت دارد.

میکرونیدلینگ چگونه انجام می شود؟

در این روش از ابزاری به نام درمارولر استفاده می شود. درمارولر ابزاری غلتکی است که بر سطح آن سوزن های بسیار ریزی وجود دارد. قطر سوزن های موجود بر روی این ابزار از 0.25 میلی متر تا 2.5 میلی متر متغیر است. با این ابزار پزشک منافذ بسیار کوچکی بر روی پوست ایجاد می کند. ایجاد منافذ بر روی پوست همراه با ایجاد خونریزی است. این خونریزی ها سبب تحریک پوست برای بازسازی می شود.

در حقیقت می توان گفت در این روش، سوزن های موجود در بر روی این ابزار، منافذ متعددی بر روی لایه درم پوست ایجاد می کنند. زمانی که در لایه درم پوست، زخم و یا اسکار ایجاد شود، سلول ها تحریک شده و فاکتورهای گشاد کننده عروقی را ترشح می کنند. وجود این فاکتورها سبب خونرسانی بیشتر به لایه های پوستی شده که نتیجه آن، افزایش سرعت در ترمیم نواقص است.

کاربردهای میکرونیدلینگ چیست؟

کاربرد اصلی میکرونیدلینگ، جوانسازی پوست است اما به صورت جزئی تر اگر بخواهیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • کاهش چین و چروک های پوستی: همانطور که می دانید، یکی از مهم ترین علل ایجاد چین و چروک های پوستی، کاهش کلاژن و الاستین در پوست است. با استفاده از این روش، سلول های لایه اپیدرم تحریک و شروع به تولید الاستین و کلاژن می کنند.
 • درمان جوش ها و آکنه های پوستی: کاهش اکسیژن رسانی به سلول های پوستی، زمینه ساز بروز نواقصی چون آکنه ها و لکه های پوستی است. با استفاده از میکرونیدلینگ، اکسیژن رسانی به سلول های پوستی صورت گرفته که نتیجه آن کاهش قابل توجهی در لکه ها و آکنه های پوستی است.
 • پاکسازی پوست: پاکسازی پوست به معنای کاهش مواد زائد در سلول های پوستی است. همانطور که اشاره شد، اکسیژن رسانی درست به سلول های پوستی همراه است با افزایش توانایی آن ها در کاهش مواد زائد. بنابراین این روش می تواند  به طور موثری سلول های پوستی را پاکسازی کند.

مزایای جوانسازی با میکرونیدلینگ

 • غیر تهاجمی
 • رفع شلی و افتادگی پوست
 • افزایش سفتی و استحکام پوست
 • روشی موثر برای کم کردم عمق خطوط صورت
 • وارد نشدن مواد سنتزی به داخل پوست (مواد سنتزی از هر نوع و با هر میزان از کیفیت، دارای عوارض خاص به خود هستند که ممکن است برای برخی افراد موجب بروز عوارض و حساسیت های پوستی شود.)
 • لیفت ابرو
 • افزایش سرعت ترمیم پوست
 • بدون درد زیاد
 • رفع اثر جوش و آکنه
 • رفع تیرگی های پوست
 • برطرف کردن جای اسکار

آیا میکرونیدلینگ عوارض دارد؟

همانطور که اشاره کردیم، در این روش عروق خونی در اثر تحریک، گشاد می شوند. گشادی همراه با افزایش اکسیژن و مواد مغذی همراه است. اما در کنار افزایش این فاکتورها، گلبول های سفید و فاکتورهای التهابی هم افزایش می یابند که همین موضوع زمینه ساز بروز التهاب و قرمزی در پوست می شود. البته میزان بروز التهاب در پوست افراد مختلف، متفاوت است. در برخی افراد  ممکن است، التهابات ایجاد شده شدیدتر باشد.

به طور کلی می توان گفت اگر این اقدام جوانسازی در یک مرکز تخصصی پوست و مو انجام شود، با کمترین عوارض ممکن همراه است.

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

با توجه به اینکه این روش غیر تهاجمی است، دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است. اما رعایت نکات زیر می تواند تا حد بسیار زیادی در نتیجه بخش بودن این روش درمانی موثر باشد.

 • با اینکه زخم های ایجاد شده در این روش بسیار سطحی است، اما باز هم توصیه می شود به هیچ وجه به زخم های ایجاد شده دست نزنید. چرا که این کار سبب تحریک زخم ها می شود.
 • برای کاهش اثرات التهاب به هیچ وجه از داروهای ضد التهابی استفاده نکنید. اجازه دهید پروسه بهبودی به صورت طبیعی انجام گیرد.
 • اگر مجبور هستید که در خارج از منزل تردد داشته باشید، حتما از کرم های ضد آفتاب با کیفیت استفاده کنید.

هزینه میکرونیدلینگ

برای تعیین هزینه دقیق میکرونیدلینگ لازم است بدانید که چند فاکتور مهم در آن تاثیرگذارند. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

 • تعداد جلسات لازم برای انجام میکرونیدلینگ
 • نواحی که باید تحت درمان قرار گیرد.
 • امواج رادیویی
 • سرم های مصرفی
 • پلاسمای عنی شده از پلاکت ها

نتیجه گیری

یکی از روش های موثر در جوانسازی پوست، میکرونیدلینگ است. در این روش زیبایی با استفاده از تکنیک ایجاد منفذ در سلول های بافت درم، سلول های پوستی به منظور تولید کلاژن و الاستین، تحریک می شوند. تولید کلاژن و الاستین توسط سلول ها، سبب رفع نواقصی چون چین و چروک های پوستی می شود.

دکتر حسام الدین هاشمی

گروه پزشکی الماس

مرکز لاغری، پوست و مو
با مدیریت جناب آقای دکتر حسام الدین هاشمی در تهران اداره می شود و در امور زیبایی و جوانسازی سابقه بسیار درخشان و قابل توجهی دارد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *