به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

ارتباط از طریق واتساپ و دایرکت (0912) 9562639

ساعات کاری همه روزه 10:00 الی 18:00 (تعیین نوبت با هماهنگی قبلی)

گروه پزشکی الماس
مرکز پزشکی الماس » تزریق زیبایی » تزریق ژل چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه۱۱ دقیقه

تزریق ژل چگونه انجام می شود؟

لیفت صورت با تزریق ژل روشی غیر تهاجمی، بی خطر و بدون نیاز به دوره نقاهت است. ژل های تزریقی، مواد پرکننده چین و چروک ها و دارای بافت نرم هستند. این مواد در اعماق و بخش های مختلف پوست تزریق می شوند تا باعث شوند چین و چروک های صورت را که در اثر افزایش سن و عوامل دیگر به وجود می آیند، از بین بروند. بسته به اینکه در چه نواحی تزریق انجام می شود، باعث افزایش حجم صورت و برجسته شدن لب ها می شئد. بنابراین در نتیجه این روش، چهره ای شاداب، صاف و بدون چین و چروک به ارمغان می آید.

تزریق زیبایی ژل

مواد تشکیل دهنده ژل ها به مرور زمان توسط بدن جذب می شوند. به همین دلیل ماندگاری آن ها همیشگی نیست. مواد تشکیل دهنده اصلی بیشتر ژل های صورت، اسید هیالورونیک است. اسید هیالورونیک ماده ای از جنس پلی ساکارید است که به طور طبیعی در بافت های غضروفی و پوست به کرات یافت می شود.

تزریق ژل ممکن است در بعضی از افراد بسته به میزان عمق چروک ها و نوع پوست، به دفعات بیشتری صورت گیرد. عمدتا ماندگاری آن ها حدود شش ماه و در بعضی افراد ممکن است بیشتر باشد.

میزان موفقیت نتیجه به دست آمده، بستگی زیادی به میزان سلامت پوست، نوع ژل تزریقی، مهارت و تجربه پزشک متخصص دارد. علاوه بر این، مصنوعی یا ارگانیک بودن ماده ژل که در طول عمر آن تاثیر زیادی دارد، میزان درگیری و استفاده از ناحیه ای که تحت تزریق قرار گرفته است نیز در طول عمر ژل تزریق شده بستگی دارد. به عنوان مثال، ورزش و فعالیت هایی که ناحیه مورد نظر را درگیر می کند باعث افزایش خونرسانی در آن ناحیه شده و باعث کوتاه شدن ماندگاری ژل تزریق شده می شود.

لازم به ذکر است که ژل ها را نباید با بوتاکس که مواد تشکیل دهنده آن سم هایی به نام نوروتوکسین ها هستند اشتباه گرفت.

مواد تشکیل دهنده ژل ها

ژل ها از مواد مختلفی تشکیل شده اند این مواد شامل مولکول های قند و یا اسیدهای هیالورونیک هستند، کلاژن یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده هستند که ممکن است از خوک یا گاو استخراج شده باشد، در آزمایشگاه نیز کلاژن را تولید می کنند. مواد پرکننده بعضا شامل چربی استخراج شده از بدن خود شخص و پلیمرها هستند. از جمله این پلیمرها می توان به پلی متیل متاکریلات، هیدروکسیلاپاتیت کلسیم، اسید پلی لاکتیک و پلی کاپرولاکتون هستند.

برخی از مواد پرکننده معروف

ماده پایه این نوع ژل، هیالورونیک اسید است. Juvederm از جمله مواد طبیعی موجود در پوست است که خاصیت آن حجم دادن و آبرسانی پوست است. Juvederm برای چین و چروک های صورت که عمق آن ها در حد متوسط تا شدید است، استفاده می شود.

این نوع ژل، غیر حیوانی است و تخریب نمی شود. ماده پایه تشکیل دهنده آن نیز اسید هیالورونیک است. Restylane به روش چند تزریق کوچک باعث حجم و قوام پوست می شود. این ژل، چین و چروک های پوست را از بین می برد و پوست نواحی اطراف دهان و چشم را صاف و نرم می کند.

ماده پایه این نوع ژل پرکننده پوستی نیز اسید هیالورونیک است. این ژل چین و چروک های متوسط ​​تا شدید صورت از جمله خط های ایجاد شده روی بینی را از بین می برد.

ماده پایه تشکیل دهنده این نوع ژل، اسید پلی لاکتیک مصنوعی است که در میکروسفرها یافت می شود. Sculptra اولین ژل تزریقی تایید شده توسط FDA است. این نوع ژل، حجم از دست رفته صورت در افراد مبتلا به عفونت HIV را ترمیم می کند.

ماده پایه تشکیل دهنده آن هیدروکسی آپاتیت کلسیم است. این نوع ژل ساخته شده از مواد مصنوعی، چین و چروک های متوسط ​​تا شدید را از بین خواهد برد. ماده پایه این نوع ژل دارای دوام بیشتری است زیرا باعث می شود که سلول ها در اطراف میکروسفرها کلاژن تشکیل دهند.

تزریق ژل چه کاری انجام می دهد؟

به عبارت ساده، ژل ها مواد تزریقی مناسب برای نواحی دارای چین و چروک مانند اطراف چشم ها، خط خنده و یا شل شدن پوست مانند گونه ها و کم حجم شدن مانند لب ها هستند. هدف آن ها برطرف کردن همه موارد ذکر شده است.

بوتاکس که دارای سم بوتولینوم است بیشتر در نواحی نیمه بالایی صورت استفاده می شود و ژل ها برای نواحی واقع در نیمه پایینی صورت به کار می روند. نواحی نیمه پایینی صورت شامل گونه ها، لب ها، خط خنده و چین و چروک های بینی هستند. این نواحی دندان ها و دهان را نیز پوشش می دهند و با تزریق های خارج دهانی در زیر چین و چروک ها روی زیبایی این منطقه نیز اثرگذار هستند.

کدام نواحی برای تزریق ژل مناسب است؟

گونه های افتاده مشکل اصلی خانم ها در چهره هستند. زیرا این نوع گونه ها شادابی صورت را کاهش می دهند و صورت را کشیده نشان می دهند که جذاب نیست. در نتیجه با تزریق پرکننده ها در این نواحی می توان شادابی و زاویه صورت را اصلاح کرد.

گونه

پیشانی تحت تاثیر اخم قرار می گیرد و در اثر آن ممکن است خط های عمیقی روی پیشانی شکل بگیرد. عمدتا خط های پیشانی از سن 30 به بعد بیشتر خود را نشان می دهند. زیرا پوست ناحیه پیشانی از خاصیت کشسانی کمی برخوردار است و استحکام آن کمتر است. با تزریق ژل می توان استحکام کافی را به این ناحیه برگرداند و اثرات ظاهری منفی آن را برطرف کرد.

پیشانی

پوست دور چشم نازک است در نتیجه نسبت به دیگر نواحی صورت در سنین کمتری دچار چین و چروک می شود. با تزریق ژل در زیر چشم می توان استحکام لازم را به دور چشم برگرداند.

خطوط چشم

برای رفع افتادگی ابرو، ژل را در شقیقه های نزدیک به ابرو تزریق می کنند. در نتیجه زیبایی چشم و ابرو اصلاح خواهد شد.

افتادگی ابرو

به طور روزانه ماهیچه اطراف لب ها درگیر کارهای مختلف مانند خندیدن، حرف زدن و عوامل دیگر هستند. همه این عوامل به مرور زمان و با افزایش سن، باعث ایجاد خط در دو طرف لب ها می شود. با استفاده از ژل های تزریقی می توان این خطوط را پر کرد.

خط خنده

استفاده از ژل برای بینی دارای دو اثر است. یعنی علاوه بر جوانسازی و رفع چین و چروک های اطراف بینی می توان نواقص بینی مانند فرورفتگی ها را اصلاح کرد. در اثر عوامل مختلف، خط های عمیقی روی پوست بینی شکل می گیرد که به راحتی می توان با استفاده از ژل، آن ها را برطرف کرد.

بینی

یکی از عوامل اثرگذار در زاویه سازی فک و صورت، اندازه و حجم مناسب چانه است. چانه در زاویه دار بودن صورت و نمای استخوانی آن بسیار موثر است. به همین دلیل، متخصصین با استفاده از ژل، حجم و اندازه چانه را تنظیم می کنند تا نمای صورت را اصلاح کنند. این یک روش بدون خطر است.

چانه

لب یکی از نواحی پر تقاضا برای تزریق ژل است. زیرا لب های برجسته از جذابیت بالایی برخوردار هستند. لب ها نیز با افزایش سن، حجم و قوام خود را از دست خواهند داد، بنابراین با استفاده از ژل می توان زیبایی و جذابیت را به آن ها برگرداند.

لب ها

آیا تزریق ژل عوارض دارد؟

ژل های تزریقی در صورتی که به روشی علمی و درست انجام نشود عوارضی خواهند داشت. عمده این عوارض به صورت کبودی، خارش، قرمز شدن ناحیه تزریق شده و درد است.

بعضی از افراد ممکن است نسبت به ماده ژل حساسیت داشته باشند و واکنش نشان دهند. این واکنش ها ممکن است به صورت زخم بروز کنند که به ندرت پیش می آید نیاز به جراحی برای برطرف کردن آن باشد.

عوارض دیگری نیز ممکن است رخ دهد که احتمال ایجاد آن ها خیلی کم است. به عنوان مثال، نابینایی در اثر اختلال در جهت طبیعی جریان خون که می تواند باعث آمبولی در رگ های خونی چشم و شبکیه شود. هرچند نادر است اما زمانی که کاهش بینایی اتفاق می افتد، دائمی خواهد بود. نکروز پوست نیز عارضه دیگر آمبولی شدن رگ های خونی است.

آمبولی شریان ها بیشتر به دلیل تزریق چربی به عنوان ماده پرکننده پوستی به وجود می آید و بعد از آن اسید هیالورونیک تزریق می کنند.

مطالعات نشان دادند اگر هنگام تزریق ژل سرعت جریان تزریق توسط پزشک کنترل شود، احتمال ایجاد عوارض هنگام تزریق در لب ها و خط اخم کاهش می یابد.

بعد از تزریق ژل چه اتفاقی می افتد؟

کبودی های خفیف که در اطراف محل های تزریق به وجود می آید عمدتا بعد از دو تا سه روز از بین خواهند رفت. در صورت نیاز می توانید روی آن ها را با مواد آرایشی پوشش دهید.

محل های تزریق دچار تورم خفیف می شوند که معمولا آن ها نیز بعد از 2 تا 3 روز از بین خواهند رفت.

عمدتا ژل های پرکننده دارای مقداری بی حس کننده موضعی درون خود هستند که ممکن است منجر به بی حسی ناحیه تزریق شده شود. به همین دلیل ممکن است به مدت 2 تا 3 ساعت نواحی تزریق شده، بی حس باشند و پس از آن به حالت عادی باز خواهند گشت.

معمولا به دلیل تزریق، در اثر واکنش خفیف پوست به ژل و ماساژ دادن محل تزریق ممکن است پوست ناحیه تزریق شده، قرمز شود. قرمزی پوست در بعضی از افراد بعد از چند ساعت و در بعضی دیگر بعد از دو یا سه روز برطرف خواهد شد.

ماندگاری ژل تزریق شده

ژل های تزریقی عمدتا دارای ماندگاری کوتاه مدت یا بلند مدت هستند. این ژل ها به صورت چند تزریق در ناحیه یا نواحی مشخصی از صورت انجام می شوند.

ژل های پرکننده صورت انواع مختلفی دارند. هر کدام از آن ها دارای اهداف خاصی هستند به عنوان مثال از بین بردن چین و چروک ها و یا برجسته کردن لب ها.

نوع ماده تزریقی و روش تزریق مناسب صورت شما را پزشک متخصص با تجربه تشخیص می دهد. ژل ها مناطقی از صورت را چربی و کلاژن خود را به هر دلیلی از دست داده اند و دچار چین و چروک شده اند، پر می کنند.

اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی در بدن است که خاصیت آن پر کردن و قوام دادن پوست است. سطح میزان این ماده با افزایش سن کاهش می یابد. به همین دلیل است که پوست شل می شود، حجم اولیه خود را از دست می دهد و یا دچار چین و چروک می شود. به عنوان مثال لب ها حجم و قوام اولیه را نخواهند داشت یا خط خنده شکل می گیرد و دیگر موارد این چنینی رخ می دهد. در نتیجه ژل های پرکننده حاوی اسید هیالورونیک مانند Restylane Revanesse و Juvederm دقیقا در این نواحی کم حجم و داری چین و چروک تزریق می شوند تا شادابی پوست از دست رفته را باز گرداند و باعث جوانسازی شود. از ژل ها در ناحیه لب علاوه بر برجسته کردن می توان در اصلاح نامتقارن بودن لب ها نیز به کار برد.

مدت زمان لازم برای تزریق ژل و اثرات جانبی آن

مدت زمان لازم برای تزریق ژل بسته به فرد و میزان نواحی تحت درمان، در هر جلسه حدود 15 تا 30 دقیقه است.

مراجعین بعد از تزریق ژل در کمترین زمان بهبود می یابند و می توانند مستقیما پس از درمان به کار روزانه خود برگردند و فعالیت های عادی خود را انجام دهند. با این حال ممکن است به افراد آموزش توصیه شود که در 24 ساعت اول پس از تزریق، از انجام فعالیت های سنگین و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب یا گرما خودداری کنند.

نتایج تزریق ژل

به طور کلی، نتایج حاصل از تزریق اکثر ژل های پرکننده صورت، موقت و کوتاه مدت است. معمولا ماندگاری آن ها از چند ماه تا حدود یک سال طول می کشد. ماندگاری این روش تزریق به نوع ژل پرکننده صورت و روش تزریق ژل بستگی دارد. برای ایجاد نتایج رضایت بخش، ممکن است تعداد جلسات درمانی بیشتری را برای بعضی از افراد در نظر بگیرند.

نحوه تزریق این ژل ها در سطح پوست یا زیر پوست است. در ناحیه تحت درمان در همان جلسه، تعدادی تزریق ساده انجام خواهد شد. میزان ژل مصرفی به میزان عمق چین و چروک ها و اندازه آن ها بستگی دارد.

نمونه ای از تزریق ژل که در مرکز زیبایی الماس انجام شده است.

هزینه تزریق ژل

تزریق ژل، بسته به فاکتورهای مختلف برای افراد مختلف، هزینه های متفاوتی را شامل می شود. برخی از مهم ترین مولفه ها عبارتند از:

  • نواحی که باید تحت تزریق ژل قرار گیرند.
  • میزان ژل تزریقی
  • برند مصرفی برای تزریق
  • نوع مشکل و میزان عمق چین و چروک ها

بنابراین بهترین راه برای اطلاع از هزینه دقیق تزریق ژل مراجعه نزد پزشک یا مرکزی متخصص در این زمینه است.

دکتر حسام الدین هاشمی

گروه پزشکی الماس

مرکز لاغری، پوست و مو
با مدیریت جناب آقای دکتر حسام الدین هاشمی در تهران اداره می شود و در امور زیبایی و جوانسازی سابقه بسیار درخشان و قابل توجهی دارد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جوانسازی با طب سوزنی

جوانسازی با طب سوزنی

جوانسازی صورت با روش های زیادی امکان پذیر است. از جمله این روش ها می‌توان به تزریق بوتاکس و تزریق فیلر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *